خانه خلاقیت تفکر خلاق با لئوناردو داوینچی

تفکر خلاق با لئوناردو داوینچی

10 ثانیه خوانده شده
0
0
2,817

تفکر خلاق با لئوناردو داوینچی

در این مقاله، لئوناردو داوینچی به شما کمک می کند که مهارت های تفکری خود را بیابید.

به تازگی لئوناردو داوینچی در بسیاری از مقالات در مطبوعات، توسط کتاب مشهور “دن براون” به نام “کد داوینچی” دوباره بر سر زبان ها افتاده و مردم، بیشتر و بیشتر، مجذوب کشف شگفت انگیز خلاقیت داوینچی می شوند. در کتاب “نوابغ بوزان” داوینچی در صدر جدول رده بندی نوابغ تمام دوران است، پس بنا براین، چه کسی بهتر از او می تواند برای یادگیری تفکر خلاق به ما یاری رساند؟

think00

برای شکوفایی هوش خلاق خود و شروع به تفکر خلاق نمودن، مانند داوینچی، می توان از برخی کارهای او که باعث خلاقیت بیشتری می شوند، تقلید کرد:

ابجاد ارتباط:

مهمترین چیزی که می توان از داوینچی آموخت این است که مشاهدات و باورهای او بر پایه “همه چیز به هم مرتبطند” است. مهمترین مهارت تفکری داوینچی، ایجاد ارتباط بین چیزهای ناهماهنگ است و بنا بر این، می باید قطعا آن را به تمرین تفکری خود تبدیل کنیم که تمام چیزهای متفاوت با یکدیگر در ارتباط با هم هستند و همچنین، چگونه ترکیب چیزهای متفاوت به ساخت چیزی کاملا متفاوت دیگر منجر می شود.

هوش های چندگانه

داوینچی به تمامی شاخه های یادگیری هنگامی جذب شد که در آن زمان، فشار برای تخصص وجود نداشت. او تفاوت زیادی بین موضوعات قائل نبود، چرا که باور داشت؛ همه چیز بهم مرتبط است. یادگیری و کشف در یک بخش، به درک و بالا رفتن دانش بر موضوعات دیگر علمی نیز منجر می شود. این ایده مرکزی و اصلی به انسان کمک می کند که دوباره زاده شود و به بلوغ عقلی بالاتری برسد. با گسترش هوش خود، به هوش خلاق واقعی خود دسترسی پیدا می کنید.

داوینچی یک دانشمند، مهندس، هنرمند، مخترع دستگاه، آناتومیست، فیلسوف و آهنگساز بود. او همچنین یک داستانسرای محبوب زمان خود بود و شوخی های با مزه می کرد. او کاملا در هر کاری که انجام می داد، چیرگی داشت. همچنین گفته شده که از نظر جسمی قوی و ورزیده بود. رمز کد در اینجاست؛ هوش چندگانه را می توان گسترش داد تا بتوان به یک فرد توانا که به پتانسیل خلاقانه خود کنترل کامل دارد، تبدیل شد.

روش های تحریک خلاقیت ذهن

داوینچی از روش های خاص تحریک خلاقیت ذهن، برای افزایش تفکر خلاق خود استفاده می کرد. او توانایی نوشتن و نقاشی کردن همزمان با هر دو دستش را داشت. شما نیز می توانید با تمرین نوشتن ده دقیقه در روز با دست غیرغالب خود، ذهن خلاقتان را فعال سازید.

همچنین می توانید تردستی بیاموزید، داوینچی در تردستی و شعبده بازی بسیار ماهر بود.او یادداشت های فراوانی را از طریق آیینه می نوشت. شما هم می توانید نوشتن از طریق آیینه را به تمرینات روزانه تحریک ذهن خلاق خود بیافزایید و بدین ترتیب ذهن خود را امتداد می دهید و آگاهیتان را به چالش می کشید.

یکی دیگر از روش های معروف داوینچی؛ ایجاد خیال خلاق در خود بود که بدنبال الگوها و تصاویر در خاکستر شومینه خود می گشت. احتمالا شما نقش خانم “جودی فاستر” در فیلم “مرد کوچک تیت” را بخاطر دارید. او در آن فیلم با استفاده از همین روش بهمراه پسر نابغه خود تمرین می کردند. آنها به سایه های سقف خیره می شدند و چیزی شبیه به چهره، منظره، حیوانات و غیره می یافتند.

شما نیز می توانید با استفاده از این روش به ابرها، تصاویر زمینه روی کاغذ دیواری و یا پوست درختان و غیره، خیره شوید و به پرورش ذهن خلاق خود کمک کنید.

 

لئوناردو داوینچی با استفاده از دفاتر یادداشت؛ ایده ها، مشاهدات و افکار خود را ثبت میکرد. یادداشت کردن، امروزه به عنوان یک محرک خلاق ذهنی فوق العاده شناخته شده است.

به نظر می رسد که با یادداشت کردن اندیشه و مشاهدات اولیه، شما به ذهن خود ثابت می کنید که آنها برای شما مهم هستند، و این شما را به انجام بیشتر این کار تشویق می کند.

این کار همچنین، ذهن شما را رها می سازد و بسوی ایده های بیشتری گسترش می دهد، زیرا که مرحله اصلی و ریشه ای افکار، همان نوشتن و آشکارسازی عینی آنهاست. بنا بر این، اطمینان حاصل کنید که از دفترچه یادداشت استفاده بیشتری می کنید.

 

همه ما می دانیم که داوینچی یک هنرمند نابغه بود. او با استفاده از توانایی هایی که داشت، به منظور جلب کمک به تفکرخلاق خود، دردفترچه یادداشتش از مشاهدات و ایده های خود کارتون و طراحی می کشید. برای یادگیری آسان تر، می توان از طراحی برای تشویق تفکر خلاق خود استفاده کرد. در اینجا نویسنده پیشنهاد می کند که کتاب “بتی ادواردز” به نام “در سمت راست مغز خود طراحی کنید” و کتاب “دلایل کارتون کشیدن” نوشته “لو داواس” را مطالعه کنید.

میراث داوینچی:124

داوینچی یک کد با چهار اصل کلی برای تحریک و تشویق نبوغ خلاقیت ما، برایمان بجا گذاشته است:

– تحصیل دانش هنر

– تحصیل هنر دانش

– توسعه و گسترش تمامی حواس، بویژه، توانایی بینایی

– مطالعه و حصول تمامی موارد بالا در نور ایده و مرکزیت اصل “همه چیز به هم، بنحوی، مربوط است”

 

در این مقاله کوتاه، شما برخی از روش های ساده داوینچی را برای تمرین و گسترش تفکر خلاق خود آموختید. داوینچی چیزهای بسیار بیشتری هم برای ارائه به ما دارد که با خواندن و تحقیق بیشتر در مورد او، به آنها دسترسی خواهیم یافت.

 

برای اندیشمندان خلاق، در همه جا، داوینچی یک قهرمان و یک مدل الهام بخش است. شاید او بتواند به شما برای رسیدن به خلاقیت فوق العاده نهفته در درونتان کمک کند.

منبع : مقاله ” تفکر خلاق با لئوناردو داوینچی ” ترجمه: فرشاد سجادی- برگرفته ازhttp://www.creativethinkingwith.com       www.Fekreno.org

یاد آوری :داوینچی نابغه به دنیا نیا مد ،اگر بیش از 400سال قبل طرح بالگرد را کشید مربوط به متفاوت اندیشیدن و قدرت تخیل مثبت او بود ، بنابر این مثل او فکر کردن دور از دسترس نیست زیرا همه ما موهبت خلاقیت را در وجود خود داریم کافی است باور کنیم ومثل نابغه ها فکر وعمل کنیم .

محمد خزایی http://fekrekhalagh.com

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد خزائی
بارگذاری بیشتر در خلاقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *