خانه خلاقیت تخیل کلید خلاقیت ونوآوری وعامل اختراع وراهی برای آرامش ( پرواز اندیشه)

تخیل کلید خلاقیت ونوآوری وعامل اختراع وراهی برای آرامش ( پرواز اندیشه)

5 ثانیه خوانده شده
1
0
5,940

تخیل کلید خلاقیت ونوآوری وعامل اختراع وراهی برای آرامش ( پرواز ا ندیشه)
«شعله ظریف احتمال با تخیل روشن می شود»       امیلی دیکنسون
خداوند متعا ل در آفرینش خلقت سه عالم را آفرید ( عالم عقل ،عالم ماده وعالم خیال ) عالم عقل وماده در اختیار خداوند است اما خداوند متعال عالم خیال را ملک بلا منازع بشر قرار داد تا در این عالم هرچه را اراده کند بیافریند ، سفر کند وشرایط بد فعلی را به شرایط مطلوب برای خود تغییردهد وپرنده اندیشه اش را به پرواز در آورد ودر نهایت تخیلات خود را به عالم عقل ومنطق ببرد وبه تخیلاتش جامه عمل بپوشاند  یعنی نوآوری واختراع کند.

256_635462115167281925_l

البته فراموش نکنیم که تخیل دونوع است

1– تخیل مثبت که هدفمند وبا پی گیری وتلاش همراه است

2-تخیل منفی که نوعی خیالپردازی بی تلاش وبی هدف است. 

زندگی ترکیبی از اندیشه های کسل کننده و الهام بخش است. هر فیلم، ساختمان، کتاب، لباس و دستور غذایی با اندیشه ای آغاز می شود و فکر و اندیشه هم در واقع از تخیل شروع می شوند. یکی از مهمترین ابعاد رشد کودک، تشویق تخیل است. اگر بخواهید واقعا تاثیرگذار و کارا باشید تخیل تان باید پیشاپیش واقعیت حرکت کند و از آن سبقت بگیرد.آدم ها دارای قدرت تخیل قوی به طور همزمان در سطوح متعددی عمل و فعالیت می کنند اما آدم هایی که خلاقیت کمتری دارند در یک سطح فعالند.امیلی دیکنسون در سال 1862 می نویسد: «شعله طریف احتمال بویسله تخیل روشن می شود» تخیل باعث اختراع و نوآوری چه در کار و چه در زندگی خصوصی می شود. این سخن هم درست است که تخیل نیرویی بس قوی تر از اختراع و نوآوری محض است.به منظور استفاده کامل از تخیل، فرد باید در حالت آرامش، راحتی و بی طرفی باشد. تمایز رسیدن به این حالت برای بسیاری از آدم های متخصصی که از صبح تا عصر گرفتار کار و زندگی هستند سخت است. آرامش فقط با تغییر روند روزمره زندگی یا تعطیلات خانوادگی که گاهی واقعا اعصاب خردکن هستند به دست نمی آید.آرامش از پرورش و تمرکز بر روی خاطرات حاصل می شود.

000000021امرسون در سال 1860 نوشت: «هیچ روزی مثل روزهایی که لحظات آن با تخیل به ارتعاش درمی آیند به یاد ماندنی و ماندگار نخواهد شد. خیلی ها حافظه ندارند البته اگر علت آن ضربه ای باشد که فرد در کودکی دیده است جای بسی تاسف است و کودک اگر می خواهد زنده بماند باید حافظه خود را بسته نگه دارد. در حافظه بعضی ها هم حادثه ای تلخ باقی مانده و دائما آن را مرور می کنند. دائما فکر کردن به حوادث تلخ زندگی مشکلی را حل نمی کند. حوادثی را که نمی توانید تغییر دهید کنار بگذارید و به آنها فکر نکنید. برای حرکت به جلو به نگرش مثبت نیاز دارید.برای تبدیل تخیل به واقعیت به انضباط نیاز داریم. پس از تخیل و انضباط نوبت به کنجکاوی و اشتیاق می رسد؛ این دوره باید جزو برنامه درسی مدارس باشد اما متاسفانه این طور نیست زیرا کسب این مهارت ها کار یک عمر است. از میان چهار مولفه یک زندگی متعادل، فقط یکی از آنها در نظام آموزشی دیده می شود و آن انضباط است که آن هم اعتبار خود را از دست داده است.کارها یا رفتارهای خنده دار و مسخره پیچیده ترین شکل شوخ طبعی است. اینها باعث می شوند درد و ملال زندگی برای بعضی از افراد کاهش یابد. زندگی پر از این کارها و رفتارهاست. فقط باید چشم تان را باز کنید و دقت کنید و البته بخندید. بزرگترین طنزها از ترکیب چیزهای پیش پا افتاده وآشکار با مقدار زیادی تخیل بوجود می آیند. بدون تخیل و خلاقیت نمی توان شوخ طبع بود زیرا شوخ طبعی عمدتا ناشی از اعمال روزمره و بسط آنها در ذهن تا مرحله ای است که خنده دار می شود. طنز و شوخ طبعی به انسانها کمک می کند که زندگی قابل تحمل شود، غم و اندوه خفیف را کاهش می دهد، شادی را ترغیب و تشویق می کند و زهر خیلی از دردها را می گیرد.تخیل شاید بزرگترین استعداد باشد. درست مثل دیگر استعدادها، زمانی شادی حاصل می شود که یاد بگیرید چگونه قدر این استعدادها را بدانید. غفلت از تخیل حماقتی بزرگ است زیرا تخیل به حافظه، کار سخت و تمرین زیاد نیاز دارد. باید مواظب تخیل خود باشید. این مراقبت میلیاردها برابر نتیجه می دهد؛ بسی بیش از تلاشی که از تلاشی که برای حفاظت مناسب تخیل لازم است.

4imaginative
گاهی خلاقیت از تخیل پدید می آید . تخیل کارکرد نیمکره راست مغزاست ، موضوع درهم تنیدن تحلیل متفکرانه در مفهوم است و به یادگیرندگان کمک میکند تا مفهوم ارائه شده را تصور(تخیل)و درک نمایند.اینجا محل تولید ایده وخلاقیت است .

   مندلیف (Mendeleev) مشاهده جدول تناوبی را در رویا گزارش کرده است می گوید :«در جایی که همه عناصر آنجا که لازم بود قرار گرفتند » وقتی از خواب بیدار شدم فورا” آن را روی تکه کاغذی نوشتم و فقط دریک جا به نظر می رسید که نیاز به اصلاح دارد . رویای روزانه “کیکول” ( Kykul) درمورد ساختار مولکولی که “درخشنده ترین قسمت از پیش گوئی در تاریخ علم ” نامیده شده است ، تصورات و صورخیال ، اغلب استفاده از تمثیل و تنظیم دوباره ، بدین معنی که لازمه تفکر خلاق وسعت ژرف اندیشی است (تورانیو) . انیشتن (Einstein) می گوید: ” قدرت تخیل بیشتر از علم است”( موحدنیا 1390 به نقل از رابینز). زیرا علم محدود به محسوسات است اما تخیل هیچ محدودیتی ندارد و عالم تخیل ملک بلامنازع انسان است (خامنه ای 87)[1].

yalda ژولورن، بدون سفر فیزیکی مسافرت 80 روزه دور دنیا را انجام می دهد به کره ماه رفت و هزاران فرسنگ در زیر دریا سیر کرد و می بینیم تخیلات او اکنون جامه عمل پوشیده است وی معتقد است :«اگر چیزی از ذهن کسی بگذرد ، افراد دیگری پیدا می شوند که به آن جامه عمل بپوشند » (موسسه آ.پ مدیریت 78 ). مطرح کردن سوال تازه و احتمال تازه ونگاه کردن به مسایل از زاویه جدید و تازه مستلزم تخیل خلاق است ( ادر 1387)

محمد خزایی http://fekrekhalagh.com

—————————————–

[1]-سید محمد خامنه ای در مقاله خود (۱۳۸۶)با عنوان فلسفه خلاقیت به این موضوع پرداخته است .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد خزائی
بارگذاری بیشتر در خلاقیت

یک دیدگاه

 1. موسوی

  مهر ۲۵, ۱۳۹۳ در ۹:۴۲ ب.ظ

  به نام خدا
  سلام
  تشکر از شما به خاطر مطالب مفیدتان .
  موفقیت روزافزونتان را از ایزدیکتا خواهانم .

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *